Зворотний бік альтруїзму у світі мистецтва, про який ніхто не говорить
Благодійні розпродажі, безсумнівно, позитивні, але мають тенденцію спотворювати дані аукціонів щодо цін та запаморочувати і без того непрозорий ринок. Цікава стаття від The Art Newspaper, оригінал якої можна знайти тут.
У жовтні на благодійному аукціоні Christie's про Джеймса Бонда було зібрано 6 мільйонів фунтів.
Арт-ринок не славиться своїм альтруїзмом. Проте нещодавні розпродажі свідчать про набагато більшу філантропію. За першу половину цього року Christie's повідомив, що його благодійні аукціони зібрали 440 мільйонів доларів, і підтверджує, що 2022 рік — беручи до уваги рекордний аукціон колекції Пола Г. Аллена вартістю 1,5 мільярда доларів у листопаді, усі кошти від якого спрямовані на благодійність — буде бути безпрецедентним роком для таких продажів.
Цього року не можна було уникнути ширшої обізнаності про тих, кому не пощастило, і про зусилля з підтримки України, що, безсумнівно, додало щедрості. Але цифри Christie’s показують, що ці збори коштів склали відносно невелику суму — 13,7 мільйона доларів — порівняно з благодійною колекцією Томаса та Доріс Амманн (325 мільйонів доларів), але загальний настрій, безперечно, більш значимий.
Це може бути частиною останньої тенденції для мільярдерів віддавати свої статки на добрі справи, але було б непристойно — навіть немилосердно — критикувати продавців мистецтва за те, що вони віддають свої гроші. Слід також віддати належне сучасним художникам, які відгукуються на численні прохання пожертвувати роботи на благодійні цілі, хоча деякі з них, здається, досить швидко знову з’являються на ринку. Аукціонні будинки також наполегливо працюють над такими продажами, іноді відмовляються або принаймні зменшують свої гонорари, тоді як галеристи готові заохотити своїх художників до гідних цілей. Покупці, у свою чергу, схильні копати глибше, коли робота пропонується на благодійність. Аукціоністи закликають приносити більше ставок. «Якщо колекціонер погоджується з певною благодійною організацією, він може бути готовий піти трохи далі», — каже арт-консультант Megan Fox Kelly.
Спотворені дані
Але для мене (для автора оригінальної статті - ред.) тут все стає трохи туманним. Аукціонні розпродажі надають дані лише про ціни на арт-ринку, і на них все частіше покладаються нові учасники. Благодійні продажі значно спотворюють і без того недосконалі дані. Ще в 2008 році Sotheby’s координував перший так званий Червоний аукціон, благодійний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією та дітищем фронтмена U2 Bono та Damien Hirst. Розпродаж із поєднанням гламуру, зіркової якості та благодійності встановив 17 аукціонних рекордів для художників, включаючи Banksy та Marc Quinn, які більш ніж удвічі перевищили свої попередні рекорди. Остання версія цього ж розпродажу 2018 року зробила подібне для митців, зокрема Jennifer Guidi та Leo Villareal. Ці ціни залишаються в записі, але контекст – ні. Це, звичайно, проблема з більшістю даних аукціонів — походження та обставини продажу не є частиною цифр.
The Allen collection принесла Christie's публічний розголос та додала довіри до ринку, який не любить занадто багато реальності. Fox Kelly вірить, що покупці все ще прагнуть до мистецтва більше, ніж до благодійності, і що філантропічний аукціон є ефективним способом залучення пожертвувань від людей, які інакше не підтримали б їхню справу. Отже, якщо ми все ще живемо у сфері фантазії, принаймні деякі благодійні організації також можуть відчути вигоди. Але оскільки ринок переживає складні часи, цей картковий будиночок можна було б не будувати вище.
_________________________________________________________________
Маленька ремарка: я не професійний перекладач і займаюсь перекладом лише в рамках покращення своєї англійської. Якщо побачили помилку, будь ласка, повідомте мене про неї.
Також я не надаю жодних консультацій і всі переклади надаю виключно в цілях ознайомлення, безкоштовно, не маючи на меті жодної монетизації.
Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST 83.
Як приєднатися до спільноти - тут
Youtube UARTIST - тут
Підтримати спільноту можна тут.
Якщо також хочете перекласти якусь статтю про арт та поділитися нею тут з українськими митцями - пишіть :) Або кидайте лінки на цікаві матеріали англійською тут :)
Удачі в творчості!
Переклад: Каріна Данильчук
Коментарі
Дописати коментар
Митець! Твій коментар скоро буде опубліковано :)